Etickosť používania ESMO systému

2. mája 2016, 8iva8, Nezaradené

Od 01.01.2016 bol oficiálne elektronický monitoring spustený a aplikovaný už na siedmich odsúdených.  Je však tento počet dostačujúci?

Projekt v hodnote 22 milionov eur bez DPH je využiteľný až pre 2000 osôb. Kedy bude táto kapacita aspoň z polovice vyčerpaná, rezort zatiaľ neznepokojuje, pretože odhady prvého použitia ESMO systému boli prvotne až na apríl. Vďaka dotácie z eurofondov v plnej výške, sa nám podarí ušetriť v priemere za jedného odsúdeného až 38,92eur za deň.  To je suma, ktorú stojí náš štát jeden väzeň. Z dlhodobého hľadiska je zrejmá ekonomická výhoda trestu domáceho väzenia.

Ako prvý dostal trest domáceho väzenia so zákazom používania alkoholu istý Martinčan obžalovaný z výtržníctva 13. Januára. Jeho kontrola prebieha prostredníctvom špecialného zariadenia na meranie alkoholu dychom. Rozhodnutia pre elektronický monitoring boli zatiaľ vydané v Žiline, Starej Ľubovni, Bratislave a Prešove.

Systém ESMO z etického hľadiska pomáha odsúdeným byť aj naďalej v domácom prostredí spolu s rodinnými príslušníkmi a bude naďalej chodiť do práce. V domácom prostredí sa bude musieť zdržiavať v daný čas a tiež sa podrobovať dychovým skúškam cez špeciálny prístroj. Môžeme konštatovať, že používanie systému je nie len etické ale aj finančne menej náročné.

Pozrime sa na tento náramok, vďaka ktorému naše dane poslúžia na iné veci ako je ubytovanie vo väzniciach:

 

 

Trest domáceho väzenia umožňujú aj tieto štáty: Rakúsko, Švajčiarsko, Česka republika, Nórsko, Škótsko, Veľká Británia, Belgicko, Holandsko, Kanada, Spojené štáty americké, Austrália, Nový Zéland, Juhoafrická republika, Singapur a Brazília. Nie všetky fungujú cez systém ESMO, ale majú obdobné mechanizmy vyhovujúce na domáce väzenie.